Grzyby domowe
czyli podstawczaki lub jak mówią inni grzyby podstawkowe lub grzyby domowe. Są to grzyby, które maja mniejszy wpływ na zdrowie mieszkańców niż grzyby-pleśnie ale bardzo skutecznie i szybko niszczą w budynkach elementy drewniane i drewnopochodne. Są bardzo trudne do usunięcia i stanowczo odradzamy samodzielne próby usuwania tych grzybów zwłaszcza z budynków o elementach konstrukcyjnych drewnianych. Uszkodzenie przez grzyby elemntów konstrukcyjnych drewnianych może prowadzić do katastrofy budowlanej i narażania ludzi na utratę zdrowia i życia.
Jak dochodzi do porażenia budynków?
Jeżeli do budynku dostanie się zarodnik, kawałek grzybni, fragment sznura lub fragment porażonego materiału, to trafiając na odpowiednie warunki i podłoże rozpoczyna intensywny rozwój grzybni. Grzybnia zazwyczaj rozwija się w ukryciu na przykład pod podłogą. W chwili osiągnięcia pełni rozwoju w osłoniętych miejscach na powierzchni pojawiają się owocniki.
Rozwojowi grzybów domowych sprzyjają następujące warunki:
- dostęp do pożywienia - drewno, substancje organiczne, materiały drewnopochodne (cegła beton czy zaprawa nie stanowi pożywienia grzybów),
- wilgotność - grzyby domowe atakują drewno o wilgotności od 20 do 60%
- brak tlenu uniemożliwia rozwój , a duża cyrkulacja powietrza nie sprzyja grzybom,
- słabe oświetlenie, środowisko lekko kwaśne pH od 4 do 6
Zakres zniszczeń wywoływanych przez określone gatunki grzybów:
- słabe - powłoczniak gładki i grzyb składowy
- małe - wroślak rzędowy, gmatwek dębowy, hubczak, grzyb podkładowy i słupowy
- średnie - grzyb piwniczny, domowy biały i kopalniany
- duże - grzyb domowy właściwy.
Grzyby domowe atakują podłogi, więźbę dachową, futryny, boazerie, stolarkę okienną, materiały drewnopochodne.
Wpływ grzybów na zaprawę, cegłę, beton.
Grzybnia wnikając w najmniejsze szczeliny ścian wypełnia je. Grzyby wydzielają w czasie oddychania dwutlenek węgla, który w połączeniu z wilgocią ściany powoduje powstanie kwaśnego węglanu wapnia, który jest rozpuszczalny i wymywany z muru. Grzyby wydzielają też kwasy organiczne, które powodują kruszenie cegieł, zapraw. Zaatakowana ściana jest wilgotna, z wykwitami soli , kolorowymi przebarwieniami, pokryta wybrzuszonym, odpadającym tynkiem.
Więcej informacji możecie Państwo uzyskać dzwoniąc do nas lub kontaktując się za pomocą formularza kontaktowego - Zapraszamy.
ZADZWOŃ TERAZ
880 722 589
Można do nas dzwonić pn.-pt. 8:30-20:00
sobota 9:30-16:00
w przypadku trudności z połączeniem prosimy o sms lub e-mail - skontaktujemy się w pierwszym możliwym terminie.